Väriviikko

17.11. maanantaina koulussamme alkoi viikko täynnä väriä, toisin sanoin väriviikko. Tarkoituksena oli pukeutua tiettyihin väreihin tiettyinä päivinä. Kuten siniseen, vihreään, punaiseen ym.IMG_2392

Seuratessani kuluvaa viikkoa huomasin väreihin pukeutuneiden ihmisten tuovan tietynlaista säihkettä ilmapiiriin.

Viikon jokaisena päivänä väreihin pukeutuneista ihmisistä otettiin yhteiskuva klo 11.45.

Viime vuonna koulussamme ei ollut väriviikkoa, joten ”tapahtuma” oli uusi kokemus minulle. Yllätyin siitä kuinka moni oli pukeutunut teeman mukaan, silti mielestäni samoin pukeutuneet ihmiset toivat kouluumme lisää yhteen kuuluvuuden tunnetta.

Väriviikon oli tarkoitus huipentua muotinäytökseen, jota järjestivät mm. Kati, Anne, monet ysit, oppilaat ensimmäisiltä luokilta kuudensiin luokkiin, ilmaisutaidon ryhmäläiset ja opettajat. Muotinäytöksessä oppilaat ja opettajat kävelivät eri väreihin pukeutuneina musiikin saattelemina.

Tunnelma harjoituksissa oli rento, mutta varsinaisessa näytöksessä jännittyneisyys oli hermoja raastavaa.  Kaikki meni hermostuneisuudesta huolimatta loistavasti ja niin väriviikko sai täydellisen lopun.

Emmi Kirves 8F