Viidesluokkalaisten keskiaikaretket: jousiammunta

Me, koulumme viidesluokkalaiset, opiskelemme Suomen keskiajan historiaa myös Erällä jousiammunta-KUVA-JOHANNA-HOKKANENjousiampuen. Jokainen ryhmä vuorollaan saa opastusta jousiammunnassa puolentoista tunnin ajan. Opimme, millainen on ampuma-asento ja miten tähdätään katsomalla nuolen vartta pitkin. Harjoittelimme ampumista muutaman kierroksen ajan ja yritimme päästä “listalle”: jos sai kolmella nuolella vähintään 15 pistettä, sai nimensä listaan. Kahden kierroksen voittaja palkittiin kultamitalilla. 5a-luokalta mitalin sai Leo ja 5c:ltä Sten. 5b-luokan jousiammuntaretki on vielä edessä päin.

Oliko jousiammunnassa kivaa?

5-luokkalaiset vastasivat seuraavasti:

-Tyhmää. 1 (vastaus)

-Aika kivaa. 2

-Kivaa. 0

-Hauskaa. 1

-Todella hauskaa.  4