Plompialaiset eli polumpialaiset eli polymppialaiset eli polympialaiset

Puistolan peruskoulun perinteiset yleisurheilukilpailut eli polympialaiset olivat perjantaina 25.9.2015. Polympialaiset olivat 1-6 luokkalaisille. Lajeina olivat kuulantyöntö, keihäänheitto, 60m juoksu, 400m juoksu, kolmiloikka joka oli 5-6 luokkalaisille, pituushyppy ja sukkulaviesti.

?????????????

6b ja 5a voittivat sukkulaviestissä. Heidän joukkueessaan oli kolme 5a luokalta ja kolme 6b
luokalta. Aikuisillakin oli oma joukkue sukkulaviestissä. sukkulaviestin matka oli noin. 60-70m. Opettajien joukkueessa oli viisi opettajaa ja yksi iltapäivä kerhon opettaja. Kuulantyönnössä oli paljon työntäjiä. 1-3 luokkalaiset heittivät keihään siasta turbokeihästä ja 4-6 luokkalaiset keihästä. 400 metrissä suurin osa juoksi alle 2 minuutin. 60 metrissä tuli myös hyviä aikoja. Pituus hypyssäkin hypittiin pitkälle. kolmiloikka oli aika helppoa monelle.

Kun tulokset on laskettu, on mitalien jako.  Parhaimmille kolmelle eri ikäluokissa jaetaan kulta, hopea ja pronssi .

?????????????

Ala-sateen toimittajakurssin Iiris, Lumi, Ninnu ja Siippi 6B:ltä kävivät haastattelemassa alaluokkalaisia ja esittivät kysymyksiä polympialaisten aikana.

  1. Mihin lajeihin olet osallistunut?

Iines 2B: Osallistuin jo pituushyppyyn ja 60m juoksuun yritän ehtiä kaikkiin muihinkin.

Sohvi 6B: Oon juossu jo 60m ja yritän päästä kaikkiin muihinkin lajeihin.

Justus 6B: Olin kaikissa muissa paitsi 400m juoksussa ja  kolmiloikassa.

 

  1. Onko aiempina vuosina tullut mitaleita?

Iines 2B: Sain viime vuonna mitaleita juoksusta ja pituushypystä.

Sohvi 6B: On tullu paljon.

Justus 6B: Joo, oon saanu joka vuosi.

 

  1. Mitkä ovat lempilajisi polymppialaisissa?

Iines 2B: 60m ja pituushyppy on kivoimpia.

Sohvi 6B: Juoksut.

Justus 6B: 60m.

 

  1. Onko kivaa?

Iines 2B: Joo on kivaa.

Sohvi 6B: Ei oo kivaa, koska reiteen sattuu.

Justus 6B: On ihan kivaa.

20150925_102808a

4A-luokan Simo osallistui kaikkiin lajeihin.

Simo kertoo: neljässäsadassa aika oli 1:40, kuudessakymmenessä 11:58, keihäässä 13 tasan, kuulassa 4:07 pituudessa 2:77.

Aurora 4A-luokalta osallistui myös kaikkiin lajeihin.

Aurora kertoo: 400 metrin juoksussa minun aikani oli 1.29. Kuulantyönnössä en ole kovin hyvä niin heitin vähän yli 5 metriä. pituushypyssä minä hyppäsin jonkunverran yli 3 metriä. 60 metrin juoksussa minun aikani oli 9 sekuntia ja jotain sekunninmurto-osia. Keihäänheitossa minä heitin jonkun verran yli 11 metriä.

Jutun ovat kirjoittaneet ala-asteen 4.-6.-luokkien valinnaisten toimittajakurssin oppilaat.