Ilmiöviikko – ilmiönä matkailu sekä vieraat kielet ja kulttuurit


Ilmiöviikko pidettiin 16.11. – 20.11. Sen tarkoitus oli kokeilla käytännöllisen opiskelun/oppimisen hyötyjä. Ennen ilmiöviikon alkua oppilaat jaettiin ryhmiin heidän kiinnostustensa perusteella. Ilmiöviikon ajan ryhmät työskentelivät omien projektiensa parissa ja esittelivät ne perjantaina luokkatovereilleen. Projekteja oli monenkirjavia kuten lehtiä, ruoanlaittokirjoja, ruoanlaittoa ja paljon muuta. Ilmiöviikosta oli vaihtelevia mielipiteitä, jotkut pitivät ja jotkut eivät. Joidenkin mielestä aikaa oli liian paljon, kun taas jotkut olivat sitä mieltä, että sitä oli liian vähän. Kaiken kaikkiaan ilmiöviikko oli hyvin vaihderikas kokemus.

Berliininmunkitkin kuuluvat  vieraisiin kulttuureihin
Berliininmunkitkin kuuluvat vieraisiin kulttuureihin

Emmi Kirves 9F