ALA-ASTEEN VÄLITUNTIALUE

pihapiha2

Kysyimme 1., 3., ja 5. luokan oppilailta. Mitä mieltä he ovat koulun ala-asteen välitunti alueesta.

  1. luokkalaisten mielestä koulun pihalla parasta on keinut ja kiipeilytelineet. Lumilinnojen teosta pidetään myös paljon. He haluaisivat paremman kiipeilytelineen ja puumajan. Keinuja haluttaisiin myös lisää

 

  1. luokkalaisten mielestä parasta on tila. He tykkäävät leikkiä kirkkistä ja muita pihaleikkejä. Kolmasluokkalaisista piha on hyvä semmoisenaan kun se on.

 

  1. luokkalaisten suosikkeja olivat myös keinut, tila, pihan siisteys ja jää /futiskenttä. Rappusilla oleskelu kavereiden kanssa on myös kivaa. Lisää koulunpihalle haluttaisiin tanko jossa voisi tehdä temppuja, trampoliini ja muita temppuiluvälineitä.

Liukumäen hankkiminen sai paljon ääniä jokaiselta luokka-asteelta.

piha3

Anni Riutankoski ja Enna Sinkkonen 5a