Mediateekki-kirjasto luokkana

Koulussamme on rakennustyöt. Luokissa on tiivistys töitä, kerrallaan kahdessa luokassa. Ala-asteellaisten luokissa olevat tiivistystyöt ovat tuoneet oppilaat mediateekki-kirjastoon. Kävimme jututtamassa heitä siitä. Nyt tiivistys töitä on ollut luokissa 1a,1b,1c,3a,3b,5a,5b,6a ja 6b. Mutta ykkösluokkalaiset ovat vaihtaneet kutosten kanssa luokkia.

Oppilailta kysytyt kysymykset:

  1. Minkä laista oli/on pitää mediateekki-kirjastoa luokkana?
  2. Kuinka kauan olette/olitte mediateeki-kirjastossa?
  3. Haluaistko pitää mediateekki-kirjastoa oikeana luokkana?

Vastaukset oppilailta:

6a

  1. Hyvänä, kivana, tyhmänä, erilaiselta
  2. Kuukausi ja viikko
  3. Joo, en, kyllä

5a/5b

  1. Sekavaa, kivaa, hankalaa
  2. Viikko, 2 viikkoa
  3. Joo, ehkä, en

Linda ja Nataly 6a