Futistytöt voitokkaita alueturnauksessa

Puistolan peruskoulun yläasteen tyttöjen jalkapallojoukkue osallistui alueelliseen turnaukseen perjantaina 13.5. ja kohtasi Tapulin tekonurmella Suutarilan ja Hiidenkiven joukkueet.

futistytöt2

Ensimmäisessä ottelussa vastaan asettui Suutarila. Puistolan tytöt osoittivat upeaa taitopeliä ja olivat kentällä aivan ylivoimaisia. Lopputulokseksi aikakirjoihin raapustettiin 4-0, mutta lukemat pysyivät maltillisina lähinnä Suutarilan maalivahdin ällistyttävien haamutorjuntojen ansiosta. Vihreäpaitaiset Puistolan taiturit vyörittivät hyökkäyksiä kohti Suutarilan maalia oikealta, vasemmalta, keskeltä, välistä, yltä, alta, maalta, mereltä ja ilmasta, mutta lisämaalit jäivät uupumaan Suutarilan liimanäpin osoittaessa hämmästyttäviä hämähäkkinaisen otteita. Selvä voitto kirjattiin kuitenkin Puistolalle.

Toisessa ottelussa panoksena oli turnauksen ykkössijasta palkinnoksi luvattu hyvä mieli. Puistola osoitti myös tässä ottelussa murskaavaa ylivoimaa, sillä yhden pelaajan vajaallakin puolet pelistä pelannut porukka teki vastustajasta selvää jälkeä maalein 2-0. Puistolalaisten peli sai jopa puolueettomat katsojat haukkomaan henkeään ihastuksesta. Opettaja-valmentajan rooliksi jäi lähinnä kannustaminen ja hyvistä suorituksista kiittäminen – ja kiittämistä totisesti riitti!

Puistolan peruskoulu otti siis emännän ottein haltuunsa alueen ykkösjoukkueen himoitun tittelin Hiidenkiven ja Suutarilan nenien edestä. Osa pelaajista edusti turnauksessa viimeistä kertaa Puistolan maineikasta yläasteen tyttöjen futisjoukkuetta ja tälläkin kertaa suoritus oli esimerkillinen. Koko joukkue osoitti niin erinomaisia peliesityksiä, että ylisanat uhkaavat loppua kesken Puistolan lentävän reportterin sinänsä laajasta ylisanavarastosta. Upea esitys! Hyvät meidän tytöt! Kivaa oli!

 

futistytöt

Joukkue Tapulissa: Tia (mv); Jenna, Jonsku, Martta, Oona; Elisa, Helmi, Juuli, Selina; Miisa, Issu.
Valmennus: Harri. Huolto: Anne, Susanna ja Petri.